78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.233) --- 2. 5. 2010
Re: Plány pro výrobu stavebnicového úlu K-39,K-42

>Potřebuji prosím poradit kde na internetu najdu výkresy na výrobu úlu K-39,K-42.
Děkuji za každou radu. Aleš Pekárek<
------------------------------------------------------------
Tyto úly jsem vyráběl od roku 1985 a taktéž jsem v nich včely choval. Měl jsem jich 65 na vysoké i nízké rámkové míře. Posledních několik úlů jsem rušil 2005, kdy jsem se poslušně vrátil ke dřevu. Konstrukce těchto úlů je poněkud křehká. Musí se s nimi zacházet velmi slušně, dá se říci že v bílých rukavičkách. Včely v nich prospívají poměrně dobře. V zimním období (předjaří) vnitřní desky vlivem příjmu vody více bobtnají a plásty nejdou vyjmout bez použití přiměřeného násilí, což má za následek poškození desek a nutnost následných oprav (při použití hoffmanových rámků). Stěny nejsou dostatečně pevné a tak i při umístění na zahradě u domu mě je často proškrabaly kuny. V lese do nich zase dělali díry ptáci.
V místech poškozeného laku vnitřní desky včely vykusují a při prostupu do dvojitého pláště tento prostor zastavují a zanášejí medem. Také pro myši jsou tyto úly rájem. V době svého vzniku však byly tyto úly cenově poměrně výhodné. Hlavní nevýhodou proč jsem je rušil byla skutečnost, že jejich konstrukce neumožňovala zhotovení pevných úchopů pro zvedací zařízení. Pro včelařský provoz bych je po uvedených zkušenostech nedoporučoval.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 5. 2010
Re: Plány pro výrobu stavebnicového úlu K-39,K-42

Nom já jsem s bobtnáním hobry v zimě ani s vykusováním problémy neměl. Pravděpodobně to bylo proto, že jsem tehdy s barvami při napouštění hobry nijak nešetřil a hobru jsem napustil skutečně skrz naskrz. Na hrany a kraje hobry tvrdý dvousložkový epoxidový lak, dovnitř úlu bílou základní barvu zvenku fermež. Jeden hobrový nástavek pojmul nadvakrát půl litru až litr bílé barvy zevnitř a zvenku nejméně litr fermeže, možná i víc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43948


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu